SİYASET Haber Girişi : 09 Kasım 2022 09:00

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten, Macron'a tepki

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten, Macron'a tepki

 

 

 

 

Haberal25 –AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un, Türkiye’yi Afrika’da 'emperyalist güç' olarak suçlamasını kınıyoruz. Macron’un Fransız dış politikasını Türkiye karşıtlığına indirgemesi yanlıştır. Macron, bu tutumu ile NATO’nun karşı karşıya olduğu meydan okumalar karşısında üretilmesi gereken işbirliği kapasitesine zarar vermektedir” dedi.

 

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, sosyal medya hesabından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un açıklamalarına tepki gösterdi.

 

Çelik açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

“Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un, Türkiye'yi Afrika'da emperyalist güç olarak suçlamasını kınıyoruz. Fransa'nın Afrika'daki sömürgeci geçmişinin Afrikalılara ne acı bedeller ödettiği ve bunun halen devam ettiği tüm dünyanın malumudur. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Afrika'da eşitlik ve ortaklık temelinde bir vizyon ile kalıcı ve derinlikli ilişkiler geliştirmektedir. Macron ise Afrika'yı tapulu mülkü gören sömürgeci bir zihniyetin izlerini taşıdığı için bu durumdan rahatsız olmaktadır. Fransız şirketlerinin Fransa kurumlarıyla bağlantılı olarak Suriye'de hem DEAŞ'a hem PKK'ya destek verdiği ortaya çıktı. Bu nedenle Macron'un Türk milletinden özür dilemesi gerekirken, üstüne çıkıp Türkiye'yi 'emperyalist güç' olmakla suçlaması vahim bir hatadır. Macron'un Fransız dış politikasını Türkiye karşıtlığına indirgemesi yanlıştır. Macron, bu tutumu ile NATO'nun karşı karşıya olduğu meydan okumalar karşısında üretilmesi gereken işbirliği kapasitesine zarar vermektedir.”

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.